Pieprznik jadalny

Pieprznik jadalny - jest to gatunek grzybów z rodziny pieprznikowatych. Pieprznika powszechnie można spotkać w lasach liściastych i iglastych. Najczęściej występuje w mchu przy sosnach, ale także w wysokich trawach. Owocniki pojawiają się na początku czerwca i występują do października. Najwięcej kurek można spotkać na terenie środkowej Polski.

Pieprznik jadalny ma gładki kapelusz na matowej powierzchni. U młodych owocników ma kształt półkuli a później zawija się ku górze. Jego średnica sięga od 2 do 10 cm. Brzeg kapelusza jest falisty i powyginany koloru pomarańczowo-żółtgo. Istnieją również jego białe i ametystowe odmiany. Blaszki pieprznika pod spodem kapelusza tworzą charakterystyczne rozszerzające się listwy. Mocny trzon ma wysokość od 3 do 6 cm, a grubość sięga 2 cm. Miąższ pieprznika jest włóknisty o mocnym i korzennym zapachu. Nigdy nie jest atakowany przez robaki. Posiada łagodny smak, a u starszych okazów nieco pieprzny.
Pieprznik jadalny należy do grzybów jadalnych. Nadaje się do bezpośredniego spożycia oraz do wszystkich form przetwórstwa. Bardzo smaczne są marynowane. Jako dodatek do potraw nadaje im przyjemny aromat. Ma również dodatkowe zalety na przykład nigdy nie robaczywieje i dobrze znosi transport.

Pieprznik jadalny równie często nazywany jest kurką.

Post a Comment

You must be logged in to post a comment.